BAZGA I RECEPTI OD BAZGE
Protuapalne-antivirusne
kombinacije Bazge (Zove), poznato je da savršeno dobro djeluju, protiv raznih virusa, najčešće “Herpesa” i Bazga je jako dobra za pomoc svima 0nima, k0ji pate od Epstein–Barr0vog sindr0ma. Ako imate upalu krajnika obavezno popijte dvije do tri šalice čaja od cvijeta bazge, lista kupine i petrovca. Bazga djeluje i diuretično, pa se preporučuje osobama koje imaju višak mokraćne kiseline u krvi. Cvijetovi bazge cesto se nalaze u mjesavinama za ciscenje 0rganizma i det0ksifikaciju.
Protuupalno djelovanje bazge opravdava upotrebljavanje ove biljke za njegovanje iritirane i upaljenje kože. Udružena s peršinom i nevenom bazga ulanja tamne mrlje na licu. Ako p0miješate Bazgu s korom od vrbe i sa ruzmarin0m ta mješavina se čvrsto prep0ručuje svima 0nima koji imaju probleme s artritisom i reumatizmom. Uz ovu čajnu mješavinu bolni dijelovi se masiraju losionom od esencijalnih ulja ružmarina, eukaliptusa i kleke. Bazga je grm ili drvo visoko od tri do deset metara visine. Na donjem dijelu stabla kora je svijetlosmeđa, au gornjem dijelu sivo-bijela, pomalo izbrazdana i bradavičasta.
Pri samoj
blizini uz zemlju vidljivo izbiju jako krhke i lak0 L0mljive grane. Drvo okružuje plutasta, bijela i veoma lagana srž. Suprotni listovi nepravilno su perasti s jajastim, zašiljenim, tamnozelenim liskama, koje su po rubu pilasto nazubljene. Cvjet0vi od Bazge su gusto skupljeni u izgledom kao neki pl0snati stit, a njihova boja je bijela d0 zuckasto bijela… Iz cvjetova Bazge, nastaju b0bice, u samom početku one su zelene boje, zatim crveno smedje boje i na kraju su sjajne. B0bice su male i s0čne. Cvjet0vi bazge, koji se najviše i k0riste, sadrže eteričn0 ulje k0je ima ok0 40 tvari: flav0n0ide, glik0zide, HL0rogenska kiselinu,, tanin,, pektine.. U pl0du su prisutni glikozidi, tanini, mal0 etericn0g ulja, secer, vocne kiseline, vitamin C . Slicnog sastava su i listovi. Svi dijelovi su bogati željezom, natrijem i kalijem.
Zreli plodovi
zove su, također, vrlo korisni. Uz puno drugih i za zdravlje bitnih materija, ove b0bice, kada su skroz zrele, imaju tolko vitamina “B” neg0 bilo koja poznata namirnica. Post0 se ne konzumiraju svjeze ubrani, pL0doveBazge potrebno je kuhati, bilo ka0 k0mpot ili ka0 Đem. Ljekovito djeluju protiv nesanice. S0k 0d svježih bazginih b0bica koristi se prilikom liječenja neuralgije trigeminusa (neuralgija ličnog živca), za jacanje,, za blag0 do jako reguliranje st0lice, ciscenje krvi, umirenje trbusnih grceva,, za p0boljsane apetita i cirkulacije krvi. Bazga cvjeta od svibnja do srpnja. Lišće, kora i korijen bazge se sakupljaju u proljeće, cvijet u lipnju, dok se još sasvim ne rascveta, a bobice se beru kada potpuno sazru, pred kraj ljeta.
Sirup od bazge:
Sirup od cvjetova bazge također je vrlo popularan u našim krajevima. Naberu se svježi cvjetovi bazge, otkinu se peteljke i cvjetovi se potope u vodu. Na 5 l prokuhane i ohlađene vode stavi se 40 cvjetova, 3 kg šećera i tri limuntusa. To se ostavi 24 sata. Procijedi se kroz krpe i sipa u flaše. Na taj način pripreme moze stojati jako dugo u cistim, sterilnim flašama.. Čak i D0 g0dinu dana. Pije se razblažen s vodom, trebalo bi da ima oštar miris bazge, ako su cvjetovi ubrani u rano vrijeme cvatnje sirup je kvalitetniji.
Prženi cvjetovi:
Cvjetovi bazge su jestivi. Probajte svježe cvjetove umočite u tijesto za palačinke (malo rjeđe) i ispržite u posudi s dosta ulja. Bazgu takođe možete i pohati s jajima. Kada je gotovo izvadite iz posude, ostavite da se ocijedi višak masnoće i pospite šećerom u prahu, ili po želji posolite. Ovo je recept koji datira još iz staroga Rima.
Džem od bobica bazge:
Sastojci:
1 kg zrelog ploda bazge
1 kg šećera
650 ml vode
1 žličica limunovog soka
1 žličica mljevenog cimeta
Priprema:
Plod je potrebno dobro oprati, skinuti sa peteljke i kuhati toliko, dok se ne omeksa. Pasirati. Vodu i šećer prokuhati, dodati ocijeđeni sok i kuhati 45 minuta. Kada počne zgušnjavati, dodati limunov sok i cimet i kratko prokuhati. Odmah sipati u tegle i dobro zatvoriti.
Đem se moze praviti i sa đemfiks0m ili nekim drugim d0dacima za zeliranje prema uputi s vrecice
Sastojci:
1 kg zrelih bazginih bobica
Šećera prema uputama na pakiranju
1 kesica sredstva za želiranje
1 limun
Priprema:
Bobice operite i očistite od peteljki. Stavite ih u posudu za kuhanje, dodajte šećer i uz miješanje kuhajte oko 20 minuta. Želatinu izmiješajte sa šećerom prema uputama i umiješajte u voće. Dodajte sok limuna i kuhajte nekoliko minuta. Vrućim džemom punite čiste i zagrijane manje staklenke, zatvorite, okrenite ih naopačke i ostavite u tom položaju dok se ne 0hlade.
Liker od bazge:
Sastojci: za 1 l likera:
300 g bobica crne bazge
300 g šećera
1 žličica limuntusa
3/8 l vode
¼ l alkohola (96%, iz ljekarne
Priprema:
Pomiješajte crnu bazgu sa šećerom i limuntusom i ostavite da odstoji 3 sata. Sve zajedno stavite da se polagano kuha (ne smije vam pr0vriti), zalijte vodom i naspite u staklenu bocu. D0dajte alkohol, zatim zatv0rite b0cu i 0stavite ju, da 0dstoji oko sedam dana na sunčanom. Nakon tog pr0cijedite liker 0d Bazge kr0z cjediljku ili neku gazu, zatim naspite u staklenu flašu za liker.
Tonik za kožu od bazge
Oparak od cvjetova bazge djeluje ublažujuće na osjetljivu ili suncem opečenu kožu. Ulijte 600ml uzavrele destilirane vode preko 25g osušenih cvjetova bazge. Pustite da se ohladi, procijedite i nanesite na kožu komadićem vate. Losion držite u hladnjaku i upotrijebite za 2 do 3 dana.